+48  62 721 33 35   665 774 222   biuro@makrol-nasiona.pl

Sadzeniaki ziemniaka

LORD

Odmiana bardzo wczesna!
Jadalna w typie kulinarnym sałatkowym do  wszechstronnie użytkowego (zawartość skrobi 12%), o  dobrym smaku. Odmiana bardzo plenna, o  dużym udziale w  plonie frakcji handlowej. Przydatna do  uprawy na  wczesny zbiór. Bulwy duże do  bardzo dużych, okrągłoowalne do owalnych; miąższ jasnożółty. Odmiana odporna na  mątwika ziemniaczanego, odporna na wirusy Y:L (7:7 w  skali 9-stopniowej), podatna na  porażenie zarazą ziemniaka. Ze względu na odporność na wirusy zalecana do uprawy w całym kraju.

DENAR

Bardzo wczesna odmiana ziemniaka! 
Jadalna, odznaczająca się dobrym smakiem. Należy do typu konsumpcyjnego AB, czyli od sałatkowego do ogólnoużytkowego. Nadaje się do sałatek, konserw i mrożonek.

Jej bulwy są bardzo duże, okrągłoowalne z płytko osadzonymi oczkami. Mają gładką skórkę, a ich miąższ jest jasnożółty.

Średnia zawartość skrobi w bulwach wynosi 11%. Udział bulw w plon handlowym wynosi 95%.

Zalecana jest do uprawy na terenie całego kraju. Wykazuje średnie wymagania glebowe i wodne. Nadaje się do uprawy na glebach lekkich i bardzo lekkich. Jest odporna na stres spowodowany suszą. Uprawę tej odmiany można nawozić azotem w dawce 130-160 kg N/ha. Można też stosować zoptymalizowane dawki nawozów fosforowo-potasowych.

Denar jest odmianą uniwersalna, nadaje się na bardzo wczesny zbiór, do uprawy pod przykryciami oraz na plon główny, kiedy uzyska pełną dojrzałość fizjologiczną.

Jest odporna na mątwika ziemniaczanego oraz wirusy L i M. Na zarazę ziemniaka bulw i liści jest bardzo podatna. Dodatkowo jest średnio odporna na uszkodzenia mechaniczne, parcha zwykłego, czarną nóżkę, liściozwój ziemniaka i wirus Y, a także jest średnio wrażliwa na metrybuzynę.

Średni plon uzyskany ze zbiorów ziemniaków odmiany Denar wynosi około 56 ton.

Satina

Odmiana średnio wczesna!
Bulwy owalne, duże o regularnym kształcie, skórka i miąższ żółte, oczka płytkie.Odmiana nadająca się do uprawy praktycznie w każdych warunkach, wybitnie odporna na suszę i parcha ziemniaka. Doskonale się przechowuje utrzymując wysokie walory smakowe aż do czerwca. Nie ciemnieje po ugotowaniu. Spośród wszystkich odmian jadalnych najbardziej odporna na metrybuzynę. Dzięki wyróżniającym ją cechom, Satina od kilku lat nieprzerwanie uznawana jest przez COBORU za wzorzec w grupie odmian śr. wczesnych. Zaw. skrobi 13-14%. Typ kulinarny B. Wymagania glebowe niskie.

Natascha

Odmiana wczesna!
 Bulwy okrągło-owalne o wyjątkowo atrakcyjnym wyglądzie, gładka żółta skórka, miąższ intensywnie żółty, oczka płytkie. Odmiana o wysokiej plenności z dużym udziałem plonu handlowego. Bardzo odporna na choroby grzybowe i czarną nóżkę. Wybitne walory smakowe. Nie ciemnieje po ugotowaniu. Idealna do konfekcjonowania. Zaw. skrobi ok. 12,5%. Typ kulinarny B. zaleca się stosowanie dzielonych dawek metrybuzyny. Wymagania glebowe średnie do niskich

Vineta

Odmiana wczesna!
Jadalna odmiana ziemniaków. Jest odporna na suszę, odznacza się wysoką jakością kulinarną i bardzo dobrym smakiem.

Odmiana Vineta należy do typu konsumpcyjnego AB, czyli pośredniego - sałatkowego i ogólnoużytkowego. Bulwy ziemniaków należące do tej odmiany zwierają 12,7% skrobi, a ich miąższ po ugotowaniu lekko rozsypuje się. Kolor miąższu jest jasnożółty, a skórka bulw jest średnio chropowata.

Vineta na polu wschodzi wcześnie i do późnej wiosny zachowuje dobrą jakość konsumpcyjną, a bulwy po zbiorze odznaczają się długim okresem spoczynku i bardzo dobrze przechowują się.

Ziemniaki odmiany Vineta najlepiej uprawiać na glebach lekkich i średnich. Odmiana ta ma średnie wymagania wodne i jest odporna na stres powodowany przez suszę.

Vinetę należy sadzić w szeroką rozstawę rzędów (75 cm), a odległości pomiędzy roślinami powinny wynosić około 30 cm. Optymalne dawki nawozowe wynoszą: 120-130 kg N/ha, 200-150 kg K/ha i 100 kg P/ha. Na jesień, pod głęboką orkę zimową  można również stosować obornik w dawce 35 t/ha. Dodatkowo do roślin można dostarczyć wraz z nawozami mikroelementy.

Odmiana Vineta jest wrażliwa na metrybuzynę, substancję aktywną zawartą w takich herbicydach, jak: Dancor, Metripaz, Mistral i Sencor.

Jest odporna na mątwika ziemniaczanego oraz średnio odporna na zarazę ziemniaczaną i alternariozę. Jest też mało podatna na uszkodzenia, parcha i rdzawą plamistość oraz średnio podatna na czarną plamistość.

Jej plantacje można opryskiwać fungicydami, aby zabezpieczyć rośliny przed atakiem różnych chorób oraz zapewnić wysokie plony i łatwe przechowywanie bulw. Sadzeniaki można zaprawiać przeciwko rizoktoniozy, co dodatkowo zapewnia też wyrównane wschody roślin.

Zbiór tej odmiany należy wykonywać wtedy, gdy temperatura powietrza będzie wynosiła około 12°C, ponieważ zapewnia to odpowiednią ochronę bulw przed uszkodzeniami. Po zbiorze bulwy należy wentylować i schładzać, aby je wysuszyć i doprowadzić do zabliźnienia ewentualnych uszkodzeń. Średni plon wynosi 40 t/ha.